Žeryk

Žeryk se narodil 12.6.2006 v Pardubicích. Žeryk je fena patřící do plemene Coton de Tuléar.

Zeryk

Coton de Tuléar

Ve všech možných encyklopediích se dočtete, že Coton de Tuléar je Bavlníkový pes z Madagaskaru, vyžadující každodenní péči o srst. V případě Žeryka jsem ale zvolil jinou cestu, preferuji funkční řešení před estetickým.

Stříhání

Při procházkách v lese se jí do srsti zamotávaly úlomky větviček, jehličí apod. Bílá srst byla přes špínu sotva rozeznatelná, takže Žerda začala pravidelně navštěvovat psí salon v Letňanech s jasným cílem, ostříhat srst na co nejkratší velikost. Od začátku tak sice nepřipomíná příslušnice plemene “Coton de Tuléar”, zato je to velmi praktické.

Onemocnění – Anaplasmosa

Update: 9.10.2016

Koncem roku 2012 jsme si všimli, že nám Žerda začala kulhat na zadní nohy. Vyrazili jsme tedy na veterinu, kde nezjistili žádný problém, navíc problém s kulháním po týdnu odezněl. Další kulhání se pak projevilo opět po několika měsících, tentokrát už s větší intenzitou. Vyšetření na veterině opět nic podstatného, všechno v pořádku, žádné poranění nezjištěno.

Po roce problémů a běhání po doktorrech (prosinec 2013) se zdravotní stav Žeryny výrazně zhoršil, přestala nám žrát, minimální pohyb, pouze seděla nebo ležela v koutě a kňučela bolestí. Každý týden jsem s ní chodil na infůzi, které pomáhaly pouze na krátký čas. Nakonec nás veterinář poslal s podezřením na poškozenou míchu (slabá citlivost po silném stisku “nůžkama”) na operaci do Vetcentra Stodůlky.

MVDr. Lukáš Duchek poškozenou míchu nepotvrdil, ale pomocí SNAP 4Dx dignostikoval anaplasmosu, což je u nás vzácná nemoc, přenášená klíštětem. Léčba spočívá v podávání antibiotik, takže po týdnu byla Žerda vyléčená a hlavní příčina vyřešena.

Bohužel vlastní poškození kloubů bylo již nevratné, Žerdě byla diagnostikována revmatoidní artritida s velmi vysokým revmatoidním faktorem 1:64 a užívá trvale prášky (Equoral a Previcox).

Výsledek ? Bez problémů se mnou stále chodí na krátké procházky a omezeně i běhá (neohebné zadní klouby). Po 4 letech (říjen 2016) mohu ale směle konstatovat, že je Žerda stále s námi a je naprosto spokojená 😉

Fotogalerie: picasaweb.google.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*