Samsung Galaxy Nexus (dále jen GNex) – první telefon s nejnovější oficiální verzí Android 4.0 Ice Cream Sandwich zvanou “ruská zmrzlina”. Po HW stránce špičkově vybavený telefon, v jeho srdci bije dual-core procesor TI OMAP 4460 (ARMv7) taktovaný do frekvence 1.2GHz, k dispozici je 1 GB operační paměti RAM (LPDDR2).
V následujícím článků se pokusím zmínit na některé vlastnosti včetně screenshotů obrazovek, které mě u telefonu potěšily a které mi naopak přinesly problémy.
První dojmy a zkušenosti
Velký Amoled displej 4.65”, dobré zpracování plastů, nízká hmotnost, minimum (pouze 3) klasických HW tlačítek. Na druhou stranu vysoká nestabilita aplikací a neodladěnost stock rom v ICS verzi 4.0.2 – pády aplikací končící rebootem, to byly mé první dojmy po koupi GNexu začátkem ledna 2012. Stavající telefony postavené na platformou WP7 a iOS jsou v tomto směru rozhodné stabilnější.
Přesto celkově hodnotím GNEx velmi dobře a rád ho používám, takže jeho klady a zápory se pokusím bodově shrnout hned na začátku článku:
Klady
+ HD Super AMOLED displej
+ plná podpora datových přenosů
+ velké množství sensorů včetně NFC a barometru
Zápory
– nevyladěnost originální stock ROM 4.0.2
– problematická spolupráce aplikací s ICS 4.0
– chybějící slot pro microSD karty
– chybějící podpora USB Mass Storage
– nemožnost odstranit Google Search widget a tlačítka ve spodní části displeje
Poslední vlastnost označenou jako nevýhoda popíše detailněji, Google Search widget a tlačítka totiž ubírají místo na displeji. Google sice widget lze úpravou odstranit, ale zase je problém na jeho místo vložit cokoliv jiného. Prakticky je tak využitelná plocha 4,65″ displeje prostě menší než papírově uvádí technická specifikace.
Základní parametry
- Operační systém: Android 4.0.3
- Displej: Super AMOLED HD, 720 x 1280 px, 4,65 palce
- Procesor: TI OMAP 4460, 1,2 GHz, dual-core, Cortex A9, GPU PowerVR SGX540
- Rozměry: 136 x 67,9 x 8,9 mm
- Hmotnost: 135 gramů včetně baterie
- Paměť: 16 GB RAM
- Slot pro paměťovou kartu: ne
Super AMOLED displej
Silné plus je použitý Super AMOLED displej s velmi HD rozlišením 1280×720 bodů a uhlopříčkou 4,65″. Před případnou koupí však doporučuji projít si příspěvek na androidforu, čím se Amoled displej vyznačuje a lze považovat za vlastnost a před čím se naopak vyvarovat a raději v prodejně zvolit jiný kus nebo telefon reklamovat. Na svém GNexu jsem žádné nepříjemné šmouhy nezpozoroval.
Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Android 4.0 ICS je kapitola sama o sobě a přináší velké změny v ovládání. Osobně mi změny vyhovují a na ICS jsem si již v pohodě zvyknul na předchozím telefonu HTC HD2. Za velký posun vpřed považuji vylepšenou podporu exchange protokolu a přidané standardní aplikace – správce přenesených dat a Task manager.
Plynulost a rychlost ovládání ICS je na GNexu naprosto v pohodě, výpočetní a grafický výkon je více než dostatečný.
Vzhledem k problémům s originál stock ROM 4.0.2 jsem hledal na webu XDA alternativu v neoficiální ROM a nakonec skončil u AOKP s Franco.kernel-em. Pokud budete chtít tuto ROM vyzkoušet, je třeba telefon předem rootnout, flashnout CWM a pak teprve vybranou ROM podle postupu na XDA. Postup flashnutí vám zjednoduší aplikace GNex TOOLKIT.
Android Open Kang Project [AOKP]
Na AOKP mi vyhovuje přítomnost rychlého přepínání WiFi, mobilních dat v notifikační stavové liště.
Pokud budete AOKP stahovat, hledejte build pro device maguro = Samsung Galaxy Nexus GSM verze.
Franco Kernel
Hlavní důvod pro instalaci Franco kernelu je jednoduchý, vysoká optimalizace vydrže baterie. Jako bonus pak přináší několik performance tweaků včetně novějších WiFi driverů a Custom Voltage Control.
Benchmark
ROM: | AOKP build 21 |
Kernel: | franco.kernel |
Benchmark | Total score |
---|---|
CF Bench | 6405 |
AnTuTu | 6207 |
Fotoaparát, kamera a hudební přehrávač
Průměrná kvalita snímků, zázrazy nečekejte, není to Nokie 😉 Za zmínku stojí u fotoaparátu možnost panoramatického snímku (chce to ale silné nervy a netřesoucí se ruku).
U kamery zase zmíním rozlišení FullHD 1080p, které také není u běžných telefonů standardem.
Hudební přehrávač mp3 přehrává, příjemně mě překvapilo zobrazení základních ovládacích prvků hudebního přehrávače i při uzamčeném displeji v horní části obrazovky.
Datové přenosy
Telefon disponuje plnou podporou přenosu dat od GPRS/EDGE přes HSPA, HSDPA, and HSUPA. Díky stavu infrastruktury T-mobile sítě si ale o rychlých datových přenosech mohu jen zdát, v Praze se reálně pohybuje downlink do 5 Mbit/s.
Wi-Fi zvládá standardy b/g/n a možňuje funkci Wi-Fi tetheringu – sdílení mobilního připojení na internet na další zařízení přes Wi-Fi a Wi-Fi Direct – přenos souborů přes Wi-Fi. Sdílení mobilního připojení lze realizovat i přes USB tethering.
Baterie a její výdrž
Galaxy Nexus spadá do kategorie PDA, takže s velkou výdrží baterie prostě nepočítejte. Moje verze GNexu je vybavena Li-Ion akumulátorem s kapacitou 1750 mAh. Běžně je nutné telefon dobíjet každý den a jeho výdrž nijak nevybočuje z výdrže mých předešlých PDA. Přes víkend používám GNex méně, takže s trochou štěstí, vypnutém WiFi, synchronizací a podsvícením se dostanu až na 2-3 dny.
MTP protokol namísto USB Mass Storage
Vnitřní paměť má kapacitu 16 GB a není ji možné jednoduše připojit skrz USB Mass Storage díky změnám ve storage. Namísto USB Mass Stg. zvolili vývojáři z Google MTP protokol, alternativně PTP. V případě Windows 7 jsem nenarazil s problémy při připojení, pro Windows XP bylo nutné doinstalovat ovladače ze stránek Samsung.com
http://www.samsung.com/us/support/downloads/SCH-I515MSAVZW
Rychlost přenosu dat na interní kartu se pohybovala na slušných ~5 MB/s, přesto chybějící podporu USB Mass Storage řadím mezi zápory tohoto telefonu. Některé aplikace totiž vyžadují nutnost přístupu právě přes USB Mass Storage.
Šifrování
Díky bezpečnostním politikám své firmy mám vynuceno zapnuté šifrování obsahu paměti GNexu. Nevýhodou je delší doba, po kterou se telefon zapíná, navíc je po startovní animace nutné zadat PIN/heslo k rozšifrování obsahu telefonu.
Pokud k odemčení telefonu používáte gesto (moje oblíbená volba) či vlastní tvář, nebudou tyto nabídky v možnostech nastavení přístupné. Obrazovku lze odemknout pouze heslem/PIN-em (shodný je použit pro rozšifrování telefonu).
Po připojení telefonu přes USB protokolem MTP k počítači je nutné telefon nejprve odemknout, pak je teprve možné data do PC načíst.
Žádné zhoršení výdrže jsem po aktivaci šifrování paměti v telefonu nepozoroval.
Face Unlock
Marketingově velmi často zmiňovaná vlastnost, z mého pohledu však featura o ničem. Vyzkoušel jsem a po chvíli disabloval a přešel na osvědčené odemykání displeje gestem.
Externí odkazy
- Megarecenze: Samsung Galaxy Nexus a Android 4.0