HP Compaq 8510p a trvale běžící větráček

Notebook HP Compaq 8510p používám delší dobu a zatím bez vážných závad. Postupně se ale začínal stále dříve spínat ventilátor chlazení a běžel na plné obrátky, přestože byl notebook v klidu – minimální zátěž na CPU a disky. Větráček se nakonec vypnul až s vypnutím notebooku.

Problém se nakonec ukázal být v nedostatečném chlazení. Totálně ucpaný průchod vzduchu od ventilátoru ven z notebooku, na kterém leželo několik vrstev prachu, blokoval výměnu vzduchu uvnitř notebooku. Vrchní část notebooku pod klávesnicí jsem rozebral, průchod a ventilátor vyčistil a ventilátor opět spíná až při vyšší zátěži. Níže uvedu návod, jak notebooku rozebrat a získat přístup k větráčku.

Návod na vyčistění větráčku

Externí konektory a baterka

Odpojím notebook od externí klávesnice/myši, napájení a dalších případných externích zařízení, vyjmu zadní akumulátor.

Šroubky klávesnice

Vzhledem k možnému výskytu statické elektřiny se nejprve dotknu něčeho kovového.

Vyšroubuji dva šroubky na zadní straně notebooku, držící klávesnici. Stačí pouze tyto dva označené symbolem klávesnice.

compaq sroubky

Klávesnice

Na horní straně klávesnice se nechází několik plastových pacek, které zasunu směrem dolu. Klávesnici uvolním zvednutím vrchní části a otočím jí vzhůru nohama.

klavesnice

Větráček

V levé horní části otevřeného notebooku

vetracek

se nechází ucpaný průchod větráčku.

vetracek

Větráček jsem demontáží dvou šroubků uvolnil a vyčistil. Demontáží větráčku se také uvolní přístup k průchodu vzduchu, který vysavačem opět opatrně vyčístím.

vetracek

Nakonec vše zase vrátím zpět, větráček přimontuji, klávesnici otočím zpět, zaklapnu packy a zajistím šroubky na zadní straně notebooku.

1 thought on “HP Compaq 8510p a trvale běžící větráček”

  1. Díky za radu. Tohle mě štvalo už dlouho, když to podle zvuku vypadalo, že chce noťas někam odletět. Teď je to ale nezvyk ho neslyšet 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*