Spektrum DX6i

Spektrum DX6i

RC soupravu Spektrum DX6i jsem zakoupil na podzim 2008 jako náhradu mé Futaby 6EXAP. Postupně jsem nashromáždil několik užitečných informací a narazil na několik nedostatků a provedl úpravy – spínání stopek prostřednictvím páčky plynu.

Přednosti DX6i

Za hlavní klady DX6i považuji:

 • cenově dostupný přechod na technologii DSM2 pracující v pásmu 2.4GHz, plný dosah systému
 • 2.4GHz technologie s přidanou hodnotou ModelMatch
 • 3 základní mixy – dual aileron, elevon, v-tail + 2 volné mixy
 • snížené napájení na 4 AA články oproti původní DX6 a DX7
 • volba přepínání výkonu vysílače mezi normou Evropa a USA

Negativa a známé problémy

 • vadné trimovací mikrospínače a problematické potenciometry křížových ovladačů
 • chybějící podsvícení displeje
 • chybějící zámek plynu a stopky ovládané plynem
 • Diferenciace – v případě reverzace serv Aileron/flaps je nutné přehodit i kablíky serv, aby diferenciace fungovala správně.
 • Elevon mix – nelze aktivovat diferenciaci křídélek (rozdílné výchylky křidélek nahoru a dolů). Lze obejít změnou mixu Elevon -> Dual Aileron a volným mixem ail -> elev a elev -> ail
 • Elevon mix – plná výchylka S/V odpovídá 50% max. výchylky
 • Elevon mix – při použití trimu dojde k rozhození nastavení max. výchylky serva, lze velmi dobře vysledovat na servo monitoru
 • plná výchylka serv (100% EPA) odpovídá ~70% oproti jiným Tx soupravám (porovnáváno s Futaba, JR). Výchylky lze navýšit softwarově až na 125%.

DX6i a stopky na páčce plynu

Stopky jsou standardně ovládány pouze páčkou TRAINER (lze změnit), což mi od začátku nevyhovovalo. Začal jsem pátrat na webu a našel přídavné zařízení zabezpečující automatické spouštění stopek dle polohy páčky plynu, start/stop se děje polohou plynu s nastavitelnou polohou spínání.

Přídavné zařízení, plošný spoj s mikroprocesorem a pípákem o rozměrech 15mmx 32mm, jsem připevnil oboustrannou páskou a připojil přes 5 vodičů na potenciometr plynu, spínač TRAINER a MIX. Při instalaci stačí lehce vysunout křížový ovladač plynu, očistit kontakty potenciometru a připájet vodiče. Samotná instalace je velmi dobře popsána na stránkách výrobce a měl jsem jí hotovu za ~10 minut.

DX6i backlight kit

Dobastlené podsvícení LCD displaje posunulo komfort ovládání a programování DX6i zase o kousek výše, posuďte sami, obrázek vpravo.

DX6i backlight kit zakoupen na DFXhobbies , použitá technologie EL panel, odběr navíc ~38mAh.

Digitální trimy a potenciometry křížového ovladače

Digitální trimy jsou špatně mechanicky upevněné, stačí pár hodin letu a upadnou nebo se zlomí ovládací páčka. Lze zafixovat sekundovým lepidlem.

Trhavé pohyby, škubání nebo skákání serv, plyn nejde pod polovinu rozsahu, omezené výchylky serv, teplotní závislot. Za všechny tyto problémy můžou potenciometry křížových ovladačů. Jak jednoduše ověříte, že ne/jsou potenciometry v pořádku ? V menu “monitor” sledujte pohyb šipek jednotlivých kanálů.

Po otevření DX6i jsem se nestačil divit, výrobce cínem šetřil “kde se dalo”, kontakty potenciometru se navzájem dotýkaly, mechanické zpracování potenciometrů je otřesné. Hned jsem se pustil do opravy.

Všechy 3 vývody z potenciometru jsem narovnal (co nejdále od sebe), znovu proletoval, potenciometry pro jistotu prostříknul KONTAKTOLem, vývody pro jistotu zalil tavnou pistolí. Od té doby mám klid.

Spektrum nakonec vydalo k vadným potenciometrům Service Bulletin, viz.
Spektrum DX6i Stick Pot Service Bulletin

Je doporučeno zaslat rádia z těchto sérií k otestování výrobci s tím, že kus opraví nebo vymění (pro CZ Astra).

DX7 vs. DX6i

Při nákupu DX6i jsem váhal mezi DX6i a DX7. V čem se DX7 kromě přidaného kanálu liší od DX6i ?

DX7 má k dispozici vyšší počet volných mixů – 6, kanál navíc a paměť pro 20 modelů. V HELI modu je rozdíl ještě o něco vyšší, Swash plate, křivky plynu a další vychytávky k programování. Pokud však plánujete éro s 3-mi nebo 4-mi servery v křídle (2x křidélka, 2x klapky), ani jedno radio se nehodí – chybí zásadní programovací funkce.

DX6i je velmi dobrá volba jako první rádio, vynikající na svah, lítání s EPP. DX7 je prostě kompromis mezi DX6 a plnohodnotnou soupravou pro větroně, tady bych už zainvestoval do vícekanalové soupravy.

DSM2 technologie

Systém DSM2 používá podobný koncept s DSM, liší se v použitém vyšším bitovém toku s rozlišením 2048 úrovní, unikátní kód GUID. Při každém zapnutí Tx dojde k oskenování spektra 79 kanálů pro nalezení volného kanálu. Jakmile je nalezen volný kanál spektra, spárovaný Rx se stejným GUID se automaticky připojí k vysílači a dojde k uzamknutí volného kanálu.

DSM2 Tx volí mezi kódováním DSM a DSM2 při procesu bindování s Rx.

U příjímače AR6200 se používají pro přenos dva uzamčené kanály, Rx automaticky vyhodnocuje kvalitu přijímaného signálu a vybírá silnější signál. Celkový počet současně provozovaných RC souprav DX6i je tak omezen na polovinu z 80 možných kanálů – tedy 40.

Poznámka: Systém DSM2 pracuje do napětí 3.2V, při poklesu dochází k výpadku.

Anténa Tx nesmí být nasměrována přímo k modelu, ale kolmo na něj.

ModelMatch™

ModelMatch má za úkol ochranu před vnějšími signály. Unikátní kód vložený v DX6i nedovolí, aby ovládal model, chráněný tímto kódem. Pokud omylem přepnete Tx na jiný model, nebude model tímto signálem ovládán.

ServoMonitor™

Grafická reprezentace polohy serv přímo na displeji DX6i, hodí se zejména při programování nového modelu.

Smart Safe

Fail-safe, který zabezpečí nastavení kanálů v případě výpadku signálu z TX následovně (platné pro letadla):

 • plyn se přepne do polohy páčky při bindování
 • všechny ostatní kanály dle poslední polohy před výpadkem signálu

Pokud se vám po vypnutí Tx rozeběhne samovolně motor, doporučuji zkontrolovat nastavení plynu při bindování, případně znovu spárovat.

Poznámka: V případě HELI modu postupně snižuje plyn až na minimum.

Postup spárování Rx s Tx

Rx musí být spárován se svým Tx. Protože DX6i nemá žádné bindovací (spárovací) tlačítko, postup je odlišný od DX7

 1. BATT/Bind vložit bindovací propojku a připojit napětí k Rx
 2. páčku plynu stáhnout do klidové polohy (kvůli fail safe)
 3. podržet přepínač TRAINER, zapnout Tx a chvíli vydržet, než se obě diody Rx rozsvítí (přestanou blikat)
 4. vytáhnout bindovací propojku
 5. vypnout Tx, zapnout Tx a máme spárováno/nabindováno

Kalibrace křížových ovladačů

DX6i nabízí skryté menu pro kalibraci výchylek křížových ovladačů. Kalibrace je určená pro nastavení středu a krajní polohy páčky, tak aby poloha páčka v neutrálu posílala servu obdélníkový impuls o šířce 1.5 ms.

Kalibrace platí pro všechny modely, při změně kalibračních hodnot se změní i poloha serv. Převzato z originálu na rcgroups.com

Před vlastní kalibrací si poznamenejte původní hodnoty pro možný návrat zpět.

!!! Veškeré změny provádíte pouze na vaše riziko !!!

Aktivace menu

 1. vypnout Tx
 2. všechny přepínače do polohy 0 – “AIL D/R”, “FLAP/GYRO”, “ELEV D/R”, “GEAR/F MODE”, “RUDD D/R”, MIX/TH HOLD do polohy 1
 3. podržet horizontální trimy k sobě (směrem k vypínači) a Tx zapnout

Moje kalibrační menu

Pozor pouze příklad , vaše nastavení bude odlišné

  T   A   E   R
U  927  1023 977  909
M  502  567  531  465
D  063  121  110  013

T – plyn
A – křidélka
E – výškovka
R – směrovka
U – vrchní poloha páčky
M – střední poloha páčky
D – dolní poloha páčky

Kalibrace

 • Přepínačem AIL D/R do polohy 1 aktivujte nastavení vrchní polohy páčky. Páčky přesuňte do vrchní max. polohy.
 • Přepínačem FLAP/GYRO do polohy 1 aktivujte nastavení střední polohy páčky. Páčky přesuňte do střední polohy, platí i pro plyn.
 • Přepínačem ELEV D/R do polohy 1 aktivujte nastavení spodní polohy páčky. Páčky přesuňte do spodní minimální polohy.
 • Přepnutím MIX/TH HOLD do polohy 1 a zpět načtete znovu původní data
 • Uložení dat MIX/TH HOLD do polohy 1, stisknout roller – ovládací tlačítko menu. Po uložení skočí menu do standardního zobrazení.

MODE2 -> MODE1

Pro přepnutí Tx z modu 1 do modu 2 (a obráceně) je nutné mechanicky upravit křížové ovladače a softwarově přepnout přes skryté menu DX6. Vše je velmi pěkně popsáno včetně obrázků zde

Propojení s PC

DX6i se mi povedlo připojit k simulátoru FMS přes USB kabel pro Hitec

Příjímače

Zpočátku jsem se dobře neorientoval v typech Rx, které Spektrum nabízí. Takže jsem si vytvořil jejich jednoduchý přehled

typ použití cena[USD]
AR6200 full range s 2-mi příjímači 75
AR6100[e] parkflyer s dosahem ~120m 50
AR500 5-ti kanál full range 55
AR6300 mikro Rx pro indoor ?

Poznámka: Anténky u přijímače AR6200 by měly být umístěny kolmo na sebe, což lze zajistit trubičkou. Pokud dojde k utržení anténky, dá se jednoduše nahradit wifi kablíkem tzv. pigtail-em. Ustřihnout kus potřebné délky a odizolovat konec v potřebné délce anténky (co nejpřesněji).

93 thoughts on “Spektrum DX6i”

 1. Pult k DX6i bohužel nepoužívám, většina modelářů si ho však vyrábí sama – např. předěláním z pultu z MX-12. Hledejte na googlu.

 2. Ahoj chlapci,mam tu mali problem s DX6i ktoru som pre casom kupil,pri zapnuti v menu monitor mi ukazuje vsetky kanali rozhodene a taktiez pri novom medeli ME:BF-109 pri sparovani mi ostanu vsetky ukazovatele smeru vychylene,mozete mi prosim poradit ako to zladit,ci je to chyba vo vysielaci,alebo to mam vykalibrovat? dakujem Laci

 3. Zdravim.

  Viete mi poradit, ako na DX6i namixovat klapky dole a kridelka hore (tusim sa to vola butterfly)?
  Moje zapojenie:

  kridelka: AILE/AUX
  klapky: cez Y kabel a zpomalovac serv na GEAR.

  Dakujem.

 4. Zdravím. Nějak jsem z kontextu nepochopil, jaké přepínače mají být vyplé a zaplé pro to, abych se dostal do kalibrace. Nějak se mi to nedaří.
  Moc děkuji za odpověd.

 5. kalibrace – pouze MIX/TH HOLD do polohy 1, vše ostatní na 0. Při zapnutí Dx6i držet trimy (stačí horizontální) k sobě.

 6. Vlastnim DX6i prijimač od 1.6.2009 pri nastavovani modelu som spravil niekde chybu a teraz vysielač len pipa a displeji stale sa zobrazuju nerozoznatelne data.Vybral som aj baterky,znovu nasadil a stale to iste.Asi by to chcelo resetovať ,ale neviem ako.
  Prosim o radu J B

 7. Dobrý den, prosím Vás poraďte mi. Potřebuji na modelu nastavit klapky. Mám 6ti kanálový přijímač AR6200. Křidélka mám přes y kabel a na klapky bych rád použil dvě serva, každé na svém kanále . Na přijímači jsou volný dva kanály: gear a aux1. Dá se to nějak nakombinovat a naprogramovat tak aby to fungovalo ? Prosim o polopatický popis pokud se najde nějaké reálné řešení . Děkuji

 8. Dobrý den, prosím Vás poraďte mi. Potřebuji na modelu nastavit klapky. Mám 6ti kanálový přijímač AR6200. Křidélka mám přes y kabel a na klapky bych rád použil dvě serva, každé na svém kanále . Na přijímači jsou volný dva kanály: gear a aux1. Dá se to nějak nakombinovat a naprogramovat tak aby to fungovalo ? Prosim o polopatický popis pokud se najde nějaké reálné řešení . Děkuji

 9. @Jaroslav Belas

  Resetnout lze pouze daný model, reset DX6i jsem nikdy neprováděl. Zkuste hledat na netu, zda taková možnost u DX6i existuje.

 10. @Hauf Ladislav křideléka máte již přes 2 serva a chcete klapky samostatně na 2 další serva ?

  Jednodušším řešením je použít 2 serva pro křidélka i klapky zároveň. Pokud chcete dát do křídel 4 serva, pak zapojte klapky přes Y-kablík do GEAR a křidélka nechte na AILE a AUX.

  Lepším řešením je zahodit Dx6i a koupit vícekanalovou soupravu, která vám umožní klapky zapojit samostatně přes MIX.

 11. To je určitě možnost , ale beru ji jako poslední možnou , musel bych přepájet konektor u jednoho ze serv klapek . No nejspíš nic jinýho nezbyde . Diky za odpověd

 12. Dobrý den

  Prosím o radu,mám nový DX6i a nejde mi “za boha” spárovat s příjímačem AR6200.Mám za to,že mi prodejce poslal nějaký paskvil,protože mám mod 1 tzn. plyn na pravé straně a tím by podle návodu měl být přepínač (nebo páčka) učitel žák na pravé straně.Tam mám páčku mix/Th hold.Má být jako přepínač 0/1 nebo páčka na podržení?.Na levé je trainer, tak jsem na spárování použil to pravé(levé nefungovalo) a objeví se mi nápis bind a nic se neděje.Při zapojení příjímače dle návodu jen blikne oranžově a nic dalšího se neděje.Neměl jste někdo podobný problém?Děkuji

 13. Ahoj, mám dotaz. Pracuje uvedený postup rekalibrace se všemi verzemi vysílače. Pokusil jsem se postupovat dle návodu, ale kromě úvodní informační obrazovky – CHECKSUM:, VER: A BY: – se mi nic (tj. kalibrační údaje) nezobrazuje. Nějaký nápad, jak postupovat? Děkuji.

 14. @Richard Fabián
  Ahoj, já si taky koupil MODE 1 vysílač. Podařilo se mi to úspěšně předělat na MODE 2 a co se týče přepínačů, tak vpravo je mix-Th hold a vlevo učitel-žák. Spárování mi nedělá problémy: tj. po zasunutí BIDN kolíku do napájení a napájení např. na připojení výškovky, je nutno před zapnutím vysílače držet přepínač učitel-žák (já ho držím celou dobu) a počkat až dojde ke spárováni, před vypnutím přijímače je nutno BIND vytáhnout s přijímače. Po přepojení napajení přijímače tj. tam kam patří vše funguje. Pravdou je, že se mi to párkrát nepovedlo napoprvé resp. mi po spárování přijimač nesvítil jak piší. Postup jsem opakoval, a nikdy nebyl problém. Doporučuji vyzkoušet jestli se to nespárovalo.

 15. zdravím,mám dx6i a jeden dotaz,jde na této rc soupravě nějak nastavit rychlost serva nebo se musí použít přídavné zpomalovače.děkuji za reakci.B

 16. Zdravim schánim na DX6i náhradní díly muzete mi poradit kde se daji sehnat??Potrebuji Válecek se kterym se posunuje menu praskla mi tycka co je na toceni predem dekuji Honza

 17. Ahoj lidi,

  potřeboval bych poradit mám DX6I asi už 3rokem lítal sem s Trojanem t-28, f-27 stryker. Pak jsem si na rok dal pauzu protože vůbec nebyl čas a teď jsem se chtěl znova k tomu vrátit. Tak jsem vytáhl poslední model který jsem si stačil před rokem složit :F/A-18C Hornet – Red Viper.

  Všechno se mi podařilo nastavit krmoě výškovky prostě,když pohnnu páčkou na dx6i dolů abych mohl vzlétnout tak se mi pohne na výškovce jen pravá strana a levá stran jde dolů? na každé strnaě jsou dvě serva. Můžete mi někdo prosím pomoc co stím??? můžete psát na Petr_Hruza@generali.cz nebo mě jen poslat sms na 773 978 546 já zavolám mile rád zpět!

  Už jsem z toho zoufalej dnes se stím peru celej dne:/.

  Díky Moc za pomoc

 18. Dobrý deň , mám DX6i mod 1, zatiaľ všetko fungovalo , až teraz mám zlomený trim na výškovke . To som už vyriešil, ale výchylka výškovky dole je malá – hore normál. čo s tým?
  číslo HE 807E
  Ďakujem

 19. nepíšete, jakým způsobem jste trim opravil. Takže bych pro začátek ověřil, že se opravou nezměnila dráha trimu a provedl rekalibraci.

 20. trim som vybral, zalepil nadlomené plôšky a vystužil trojuholníčkami. vzal som ešte druhý vysielač zo setu parkzone a tam to bolo v poriadku
  ďakujem za odpoveď

 21. Dodrý den pane Srba,
  na DX6i mi už podruhé během cca 6 měsíců odešel trimovací přepínač. V červnu u trimu výškovky – to jsem poslal do Astry Uherský Brod (to bylo ještě v záruce, čekal jsem na opravu přes měsíc), teď v prosinci u trimu křidélek – už je po záruce. Chci se zeptat – je to standartní jev, nebo mám reklamovat vadné přepínače trimů?

 22. zpracování trimů je špatné. Pokud máte DX6i v záruce, tak neváhejte reklamovat.

 23. Zdravím,mám vysílač Spektrum Dx5i a přímač AR 500.Ctěl bych si koupit vysílač Spektrum DX6i.Zjímá mě zda mi bude fungovat stávající přímač AR 500 na vysílači Spektrum DX6i.Předem děkuji za info.S pozdravem Svoboda

 24. ahoj,kde lze prosím sehnat tlačítka pro trimování na dx6i na levý knipl?mám ji z druhé ruky a bohužel obě chybí

 25. Dobrý večer
  Potřebuji poradit zapnul jsem si Delta Mix 1 Mix 2 A jedno servo de hodně a jedno málo.
  Děkuju Moc Za odpověd. S Pozdravem Martin

 26. Zdravím! Mám novou vysílačku Turnigy9x. Létám s ní 1/2 roku a domnívám se, že přenos signálu je velmi náchylný na rušení. Turnigy9x má sice dokonalejší nastavení ovládání než Spektrum DX6i , ale domnívám se, že přenos signálu je daleko hůře zabezpečený. Proto zvažuji přechod na jednoduší Spektrum DX6i. Dokáže se někdo k tomu vyjádřit, případně srovnat přenos Spektrum DX6i a Turnigy9x? Nebo praktické zkušenosti s rušením?
  Děkuji
  m

 27. Pane Srba. Koupil jse /z druhé ruky/ DX6i, MOD2. Předělal jse si Mech.část, na pravé straně
  plyn a křídelka na levé směr a výškovka. Nemohu ale stáhnout přeprogramování na MOD1.
  Prosím o pomoc. Vac.

 28. Dobrý večer mam DX6i MOD2 a příjmač AR6100e a chci jej použít pro truck a neumím to vubec spustit . Manuál jsem sehnal jen v angličtině a neumím spárovat a nastavit vysílač na pohyb trucku. Můžete mi nejak pomoci děkuji.

 29. Dobrý den.Pane Srbo,kolega koupil na model-bazaru DX6i v módu2.Chceme mód změnit na 1.Našel jsem manuál na Astře,je ale pro novější typ.Na těchto stránkách jsem našel Váš odkaz na stručný návod na změnu i s obrázky,stránka ale již není aktivní.
  Nemohl by jste mi poradit kde bych získal potřebné informace jak na mechanickou změnu,tak i na změnu programování.
  Za pomoc moc děkuji J:Ch.

 30. Pěkný den,

  našel jsem Váš článek o DX6i a chci se zepat na připojení podsvícení.
  koupil jsem podsvícení -Lcd backlight kit white pro Turnigy 9X a Fly sky TH9X
  Turnigy 9X LCD Backlight Kit – White (DIY)
  Prosím nevíte na který konektor se má připojit? Na netu jsem našel jen připojení na Turnigy nebo letované.

  Děkuji předem za odpověď s radou.
  Vladimír Končinský
  gsm737207278

 31. Dobrý den,prosím o radu.Mám soupravu DX6i a servo směrovky jde jen z poloviny výchylky.Poradíte co s tím? Moc děkuji za odpověd.Wojtaszek

 32. Dobrý den,
  doufám, že jste ještě DX6I neposlal do věčných lovišť.
  Problém:
  Snažím se nastavit MIX na potlačeni výškovky při přidávání plynu, ale nepochopil jsem co nastavím u jednotlivých hodnot. Pokud můžete poradit a poradíte, budu Vám vděčný.
  Děkuji V. Němeček

 33. Zdravím.Mohl by mě někdo poradit co mám špatně nastaveno u tak zvané šipky když mě jde na křidélkách na vysílači výškovka a na výškovce křidélka? Jedna se o DX6.Děkuji Granich.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*